Ceny stavebních prací klesly až o desítky procent

18.07.2009 16:34

 

Ceny stavebních prací v pozemním stavitelství, do kterého patří výstavba budov a bytů, kvůli hospodářské krizi spadly až o desítky procent. V některých případech klesly o desetinu, v jiných ale stavební firmy jdou do boje o zakázky ve srovnání s minulými roky s cenami až o 35 procent nižšími. Vyplývá to z průzkumu mezi stavebními firmami a odborníky poradenské společnosti Jones Lang LaSalle. 

"Z našich statistik vyplývá, že ceny stavebních prací v oblasti pozemního stavitelství klesly ve srovnání se stejným obdobím loňského roku v řádech desítek procent," řekl zástupce ředitele stavební firmy Unistav Martin Řehůřek.

Potvrdil to i projektový manažer Jones Lang LaSalle Ondřej Štěrbák. Zprávy z trhu podle něj hlásí, že v současné době jsou výsledné ceny zakázek v porovnání s roky stavebního boomu 2007 a 2008 o deset až 35 procent nižší. Cenový rozptyl způsobuje různorodost zakázek. "Zatímco cena zateplení fasády bude z velké části ovlivněna dramatickým propadem cen izolačních materiálů, na cenu ocelového mostu bude mít cena izolace téměř nulový vliv," řekl Štěrbák.

Marže prý klesly na minimum

Do cen podle projektového manažera promluvila hospodářská krize. "Významná část snížení cen je též dána vlivem nemilosrdné konkurence na stavebním trhu, kde došlo ke snížení koordinačních marží vyššího dodavatelství až na úplné minimum. Místo předpokládaného zisku je v nynější době většina firem motivována především snahou o přežití," uvedl Štěrbák.

S tím souhlasí i Řehůřek z Unistavu. "Protože české banky téměř zastavily financování developerských projektů a investice soukromých podnikatelů do nové výstavby nemovitostí jsou velmi omezené, zažíváme nyní všichni ve stavebnictví tvrdý konkurenční boj," řekl. "V této soutěži je však jediná cesta k vítězství - snížení ceny," dodal. O deset procent musela jít v pozemním stavitelství dolů s cenami i tuzemská stavební jednička Skanska CS, sdělila ředitelka komunikace firmy Lucie Nováková.

Ceny prací snižují také levnější stavebniny. Například tepelně izolační materiály, zdící tvárnice nebo ocelových výrobky zlevnily podle odborníka Jones Lang LaSalle v řádech desítek procent. U dalších stavebních vstupů, jako například v případě betonu, zemních prací či energií, ceny klesly o jednotky procent.

Zdroj: Týden (https://www.tyden.cz/rubriky/bydleni/cesko/ceny-stavebnich-praci-klesly-az-o-desitky-procent_123505.html)

Z

Zpět

Reklama

Poslední přidané ceníky

Nové firemní ceníky

31.01.2010 11:29

 Využijte nové přehledné nabídky orientačních ceny zboží od řady významných firem v sekci Ceníky podle firem. Mimo jiné naleznete aktuální ceníky firem:

Ceníky koberců a komínu

15.01.2010 11:25

Na základě vašich požadavků přidáváme ukázkové ceníky koberců Trend a ceník zátěžových koberců.

Je pro vás také připraven cen komínů a komínových systémů značky Schiedel.